Select Page

Restoration works begin

°

Ruszają prace konserwatorskie
Szklarni Ulricha

Wraz z końcem listopada rozpoczynają się prace konserwatorskie Szklarni Ulricha przy budynku Wola Parku. Szklarnie stanowią część restaurowanego kompleksu zabytkowych Ogrodów Ulricha, które otworzą się na nowo jako przestrzeń odpoczynku, rekreacji, edukacji i spotkań z kulturą.

Dzięki pozytywnej decyzji wydanej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Ingka Centres rozpoczyna prace konserwatorskie na terenie dawnych szklarni Ulricha. Obecnie są one odpowiednio zadaszone oraz ogrodzone, aby ochronić zabytkowe elementy konstrukcyjne i zapobiec niekorzystnym wpływom pogody.

Już wiosną 2022 roku Ogrody Ulricha będą tworzyć zrewitalizowane Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Codzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata. Pełna zieleni przestrzeń, w której innowacyjność przeplata się z historią. Znajdowały się tu niegdyś pierwsze w Warszawie szklarnie rodziny Ulrichów, w których uprawiano tropikalną roślinność i egzotyczne owoce.

Rodzina Ulrichów ma niezwykłą i inspirującą historię, pełną zaangażowania i pasji, dlatego zależy nam na przywróceniu Ogrodom ich dawnej świetności i nadaniu im nowego biegu, zgodnego z oczekiwaniami okolicznych mieszkańców. Stworzymy przestrzeń, w której każdy, od najmłodszych po seniorów, odnajdzie coś dla siebie – powiedział Artur Drączkowski, Kierownik Projektu, Ingka Centres. Stawiamy przede wszystkim na zieleń, ekologię i zieloną energię, którą w ramach grupy IKEA, pozyskujemy dzięki farmom wiatrowym – dodał Artur Drączkowski.

Prace budowlane rozpoczną się z początkiem 2021 roku. Koncepcja rewitalizacji zakłada odnowę m.in. szklarni Ulricha, w których zachowane zostaną jego historyczne elementy – ceglane kominy, ściany szczytowe odzwierciedlające układ budynków szklarniowych oraz część piwniczna z historyczną kolebką – przykryciem łącznika pomiędzy dwiema szklarniami. Zostaną odtworzone ściany bloków zapleczowych oraz, w układzie słupów nowej konstrukcji, kompozycyjny przebieg równolegle ułożonych budynków szklarniowych.

Park Ulricha zyska energooszczędne oświetlenie, zmodernizowaną sieć kanalizacji oraz dodatkowe wyposażenie w postaci ławek, altany ogrodowej. Karczma Soplicowo otworzy się na nowo nie tylko pod nową nazwą, ale też w kształcie sprzed lat, z czasów kiedy rodzina Ulrichów i pracownicy Ogrodów spędzali tu swój czas. Willa Ulricha po odnowie i wyposażeniu w ogródek zewnętrzny stanie się wyjątkowym punktem na gastronomicznej mapie Warszawy.

W kompleksie Ogrodów Ulricha znajduje się także Ogród Codzienny, miejsce spotkań stworzone w duchu idei zero-waste, już dzisiaj odwiedzane przez okolicznych mieszkańców Woli i Bemowa. Więcej informacji o Ogrodzie Codziennym można zaczerpnąć na stronie: Wola Park/Ogród Codzienny.

O tym, jak kiedyś wyglądały Ogrody Ulricha i jak będą wyglądać po rewitalizacji, mieszkańcy mogli dowiedzieć się w lutym br. w ogólnodostępnym punkcie informacyjnym, usytuowanym wzdłuż pasażu prowadzącego od ul. Górczewskiej do wejścia do CH Wola Park. Wszystkie te informacje dotyczące wyglądu Ogrodów, ich przeznaczenia i historii, a także wizualizacje zostaną umieszczone na docelowej stronie www.ogrodyulricha.pl, która wystartuje wraz z początkiem prac konserwatorskich.

“Plany rewitalizacji i rozbudowy Ogrodów Ulricha prowadzimy od 2016 roku. Jest to długi i fascynujący proces ze względu na zabytkowy charakter tego miejsca. Wszelkie znaleziska zostaną udokumentowane i przekazane konserwatorowi zabytków. Będziemy o nich informować na bieżąco na naszej docelowej stronie internetowej.”

Artur Drączkowski, Kierownik Projektu, Ingka Centres

Chcemy oddać Woli
jej zielone serce

°

Zostańmy
w kontakcie

Chcesz wynająć
powierzchnię
w Ogrodach
Ulricha?

Chcesz otworzyć
restaurację
w Ogrodach
Ulricha?

Wspólnie twórzmy 
Ogrody Ulricha.
Masz pytanie
lub pomysł?