Zaznacz stronę

Przywracamy spójność przestrzeni przed CH Wola Park

°

Propozycja zagospodarowania terenu przed CH Wola Park, obejmująca modernizacje w parku historycznym (w części zachodniej) i powojennym (w części wschodniej założenia) oraz w zabytkowych szklarniach, opracowana przez warszawską pracownię WXCA dla INGKA Centres, spotkała się z uznaniem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W jego opinii poprzedzającej oficjalne wydanie zgody na adaptacje zabytkowych szklarni i prace na tym terenie, czytamy:

„Proponowana zmiana (…) przywraca łączność kompozycyjną obydwu chronionych obszarów (…). Działanie takie poprawia czytelność całości zachowanego w tym obszarze zagospodarowania, nawiązując do jego historycznej jedności. (…) Wartościowym elementem przedstawionej koncepcji jest nawiązujący do historycznej funkcji ogrodu produkcyjnego nowo wprowadzany ogródek uprawny (…). Pozytywnie ocenić należy również rozwinięcie terenu zieleni o wypoczynkowym charakterze w części zachodniej placu (…). Rozwinięcie części parkowej w obszarze opisywanego terenu sprzyjać będzie postrzeganiu całości przestrzeni jako terenu zieleni, co pozwoli przywrócić jego spójność jako pozostałość jednorodnego w istocie zabytku”.

„Dwa parki – historyczny i powojenny, po kompleksowej modernizacji, zamienią się w jedną, spójną zieloną przestrzeń z placem oraz pasażem.  Odnowienie zabytkowego parku sprowadza się do uzupełnienia zieleni niskiej i średniej, dodania nowoczesnej małej architektury, nawiązującej do XIX-wiecznych form, odtworzenia pergoli i altany. Całość aranżacji zachęca do podziwiania historycznej zieleni i odpoczynku. Nowa część parku po stronie wschodniej stanie się edukacyjną i rekreacyjną przestrzenią przyrodniczą. Bezpośrednio do historii miejsca nawiązywać będzie dostępny dla wszystkich ogródek społeczny.”

  • Monika Lemańska, WXCA, współautorka projektu

 

Chcemy oddać Woli
jej zielone serce

°

Zostańmy
w kontakcie

Chcesz wynająć powierzchnię
reklamową lub kiosk
na terenie okalającym
Ogrody Ulricha?

Chcesz zorganizować
imprezę firmową
w Ogrodach
Ulricha?

 

Wspólnie twórzmy
Ogrody Ulricha.
Masz pytanie
lub pomysł?