Zaznacz stronę

Koncept Ogrodów wypracowany wspólnie z mieszkańcami

°

Natura w wielkim mieście. Jak mieszkańcy widzą Park Ulricha?

Park Ulricha na warszawskiej Woli zyska nową odsłonę. Mieszkańcy stolicy na początku października 2018 r. wzięli udział w konsultacjach społecznych projektu rewitalizacji tego miejsca zorganizowanych przez Wola Park. Wiemy już, jak wyobrażają sobie Park po odświeżeniu i jakie atrakcje chcieliby w nim znaleźć.

Przestrzeń pełna zieleni, z poszanowaniem dla historii tego miejsca, ale jednocześnie pozwalająca aktywnie spędzić czas – taki obraz Parku Ulricha wyłania się z propozycji mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych projektu przeprowadzonych przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Za projekt badawczy rozwijający koncepcję Ogrodów Ulricha opowiadała firma Concordia Design. Wola Park, na terenie którego leży Park Ulricha, rozpoczęło pierwsze prace mające na celu rewitalizację tego znanego i lubianego przez mieszkańców Woli i Bemowa miejsca spotkań i odpoczynku.

Na początku października, ponad 250 osób przedstawiło swoje zdanie dotyczące przyszłości tego miejsca w punkcie konsultacyjnym zorganizowanym przez Wola Park. Dodatkowo, 117 osób wypełniło ankietę online umieszczoną na specjalnej stronie internetowej. W badaniu wzięły udział osoby w różnym wieku (do 35 lat – 31%, 36-50 lat – 33%, pow. 50 lat – 36%), głównie mieszkające na Woli (67%) lub na Bemowie (23%). Większość stanowiły osoby odwiedzające Park Ulricha co najmniej kilka razy w miesiącu (70% rozmówców).

– Zdecydowana większość rozmówców przyjęła propozycję zmian w Parku Ulricha i przestrzeni dookoła Wola Parku z nadzieją i entuzjazmem. Aż 85% respondentów stwierdziło, że podobają im się wstępnie zaproponowane przez nas pomysły – powiedziała Kamila Popławska-Bernatowicz, Kierownik Marketingu w Wola Parku. – Oznacza to, że odświeżenie Parku Ulricha i wprowadzenie zmian jest ważne, potrzebne, a przede wszystkim będzie służyć lokalnej społeczności. Chcemy, aby w przyszłości to miejsce zyskało także nowe funkcjonalności i stało się centrum spotkań dla naszych sąsiadów – mieszkańców Woli i Bemowa oraz wszystkich odwiedzających pobliski Wola Park.

W konsultacjach społecznych wzięło udział wielu okolicznych, wieloletnich mieszkańców, którzy doskonale znają historię tego miejsca. Niezależnie od wieku, rozmówcy podkreślali konieczność zachowania elementów nawiązujących do historii Parku Ulricha, a także potrzebę realizacji funkcji edukacyjnych. Ankietowani podkreślali, jak ważna jest dla nich możliwość odpoczynku i relaksu. Blisko połowa (43%) respondentów wybiera tereny zielone jako najważniejsze miejsce do spędzania czasu. Osoby, które wzięły udział w konsultacjach, chcą spędzać czas w otoczeniu zieleni (72%, a nawet 90% w grupie osób starszych).Ta funkcja Parku Ulricha z pewnością zostanie zachowana. Hasłem najlepiej oddającym oczekiwaną ideę koncepcji zostało wybrane „Natura w wielkim mieście”, które zyskało aż 84% wskazań.

Oprócz rozmów dotyczących ogólnej koncepcji Parku Ulricha po rewitalizacji, respondenci wypowiedzieli się także na temat aktywności, jakich oczekiwaliby w odnowionej przestrzeni. Według nich, największym zainteresowaniem cieszyłyby się: możliwość zjedzenia zdrowych posiłków w restauracji oraz możliwość organizacji spotkań z przyjaciółmi lub z rodziną. Obie propozycje zyskały aprobatę 44% rozmówców. Wśród innych oczekiwanych wydarzeń pojawiły się także m.in. warsztaty związane z urządzeniem własnego ogrodu, balkonu lub mieszkania, potańcówki i spotkania międzypokoleniowe, a także akcje wymiany ubrań, sprzętów i książek. Dużym powodzeniem cieszył się także pomysł warsztatów kulinarnych, w szczególności w powiązaniu z lokalnymi produktami lub zdrową żywnością.

“Formuła konsultacji społecznych i spotkań z mieszkańcami pozwoliła nam dogłębniej zrozumieć znaczenie Parku Ulricha dla społeczności Woli i Bemowa. Szczególnie inspirujące okazały się rozmowy z wieloletnimi mieszkańcami, którzy obserwowali rozwój Woli i tego rejonu na przestrzeni wielu lat. Ostateczna koncepcja rewitalizacji Parku Ulricha i terenu przed Wola Parkiem na pewno będzie łączyć w sobie pomysły, jakie zaproponowali nam mieszkańcy, eksperci, architekci oraz lokalni aktywiści. Chcemy jednak, aby ten teren w jak największym możliwym stopniu był odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, stał się miejscem spotkań bliskim sercu mieszkańców Woli i Bemowa.”

— Kamila Popławska-Bernatowicz

Zapoznaj się z wynikami raportu konsultacji społecznych –
Raport „Rewitalizacja Parku Ulricha”

Chcemy oddać Woli
jej zielone serce

°

Zostańmy
w kontakcie

Chcesz wynająć powierzchnię
reklamową lub kiosk
na terenie okalającym
Ogrody Ulricha?

Chcesz zorganizować
imprezę firmową
w Ogrodach
Ulricha?

 

Wspólnie twórzmy
Ogrody Ulricha.
Masz pytanie
lub pomysł?